Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Aktuální akce
O víkendu do Národní galerie v Praze zdarma!
 O víkendu do Národní galerie v Praze zdarma!

Při příležitosti 218. výročí založení Společnosti vlasteneckých přátel umění, předchůdkyně nynější Národní galerie v Praze, můžete o víkendu využít vstup zdarma. Kromě expozic budou připraveny i doprovodné programy pro malé i velké návštěvníky. Vstup zdarma se netýká výstavy Slovanská epopej, kterou pořádá GHMP.


Veletržní palácNárodní galerie v Praze pečuje o největší sbírku výtvarného umění v ČR. Její vznik se datuje dnem 5. 2. 1796, kdy byla založena Společnost vlasteneckých přátel umění. Umělecké sbírky jsou uloženy v depozitářích a v expozicích, které jsou přístupné veřejnosti. A právě při příležitosti výročí založení máte možnost navštívit zdarma o nadcházejícím víkendu veřejnosti přístupné expozice.


Co všechno můžete navštívit?


V současné době spadá pod správu Národní galerie v Praze sedm objektů s pěti stálými expozicemi:

  • klášter sv. Anežky České (Středověké umění v Čechách a střední Evropě)
  • Šternberský palác (Evropské umění od antiky do závěru baroka)
  • palác Kinských (Umění Asie a starověkého Středomoří), Konírna paláce Kinských (krátkodobé výstavy NG)
  • Veletržní palác (Umění 20. a 21. století)
  • Schwarzenberský palác (Baroko v Čechách)
  • Salmovský palác (výstavní prostor NG)
  • Valdštejnská jízdárna, součást sídla Senátu PČR, je dlouhodobě pronajata pro konání výstav Národní galerie v Praze

Albrecht Dürrer, Růžencová slavnost, Šternberský palácAktuálně Národní galerie v Praze pořádá deset výstav. Ve Veletržním paláci najdete výstavy: Jan Kotík (1916–2002) či výstavu Rudolfa Volrába (1933–1969) Barevný neklid. Výstava Barevný neklid je relativně nová a byla zahájena minulý týden. Také výstavu s názvem Z představ a cest Bedřicha Feuersteina najdete ve Veletržním paláci. Výstava UMPRUM ve Veletržním paláci nabízí výběr nejvýraznějších diplomových a semestrálních prací studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, které vznikly v akademickém roce 2012/2013.


V Salmovském paláci můžete obdivovat přehlídku obrazů a kreseb Ludvíka Kuby Poslední impresionista.


Schwarzenberský palác láká milovníky výtvarného umění na Nizozemské kresby 17. století.


CM 863. Sv. Cyril a Metoděj. Dějiny – tradice – úctaV Anežském klášteře se můžete těšit na výstavu Patrik Hábl - Vytržené obrazy, kterou pořádá Národní galerie v Praze ve spolupráci s Centrem pro teologii a umění při KTF UK. V Anežském klášteře si nenechte ujít poslední příležitost ke zhlédnutí výstavy CM 863. Sv. Cyril a Metoděj. Dějiny – tradice – úcta, která končí v neděli 2. února. Výstava nabízí impozantní soubor archeologických nálezů z období Velké Moravy a význačná díla mapující cyrilometodějskou úctu od středověku po 21. století. Řada vystavených děl je veřejnosti prezentována velmi zřídka či zcela poprvé. Aby NG vyšla návštěvníkům vstříc, prodlouží na výstavě otvírací dobu po oba dva dny do 20:00 hod.


Šternberský palác nabízí výstavy: Jaroslav Čermák (1830–1878): Šimon Lomnický žebrá na pražském mostě, 1853 a Mistrovská díla rakouského a německého malířství 19. století.


Vybírat je tedy opravdu z čeho. Na své si přijdou milovníci starého i moderního umění. Vybrali jste si už i vy? Neváhejte, taková příležitost se neopakuje často!


Foto: Wikimedia Commons, VitVit, Packa, ngprague.cz

pchj